Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Хто такий Зевс?
Як обрати надувний басейн?
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Вітаємо з Днем Вчителя!
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Як Вам новий сайт?

Дата: 18 вересня 2020 о 13:56, Оновлено 2 травня о 12:42

Екскурсія Печеська гімназія

На  берегах спокійної  Понори

Травневими садами  розцвіло,

Розкинувшись серед низин Поділля,

Біля  п’ятисот літ стоїть моє село.

Село моє!

Все тут мені до болю рідне:

Батьківська хата, школа, вчителі…

Н.Гринюк

Є в нашого народу дуже влучне прислів’я: там земля мила, де мати родила. Але не одним тільки народженням освячується місце родоводу. Кожен мусить усвідомити, що берег дитинства, а саме так означають батьківську землю, вивіряється не лише народженням, а й вчинками.

І особливе місце належить історичній пам’яті. Без неї будь-яка людина рано чи пізно перетворюється на дерево, вирване з рідного грунту.

Історична память –це наш батьківський родовід, хата, вулиця, село - все, що його оточує. Знати й берегти цю духовну метрику –обовязок кожного громадянина.

Прекрасне село Печеське. Знаходиться воно на правому березі річки Понори. Має свої звичаї, традиції, хороших трудящих людей. А окрасою нашого села є школа, яка має свою історію.

Знаменним у розвитку села став 1891 рік – рік  відкриття церковно-приходської школи.В цій школі було три класи. В першому класі вчили Закон Божий, каліграфії,  читання, арифметику.В другому, крім цих предметів, вчили малюванню.В третьому класі ще добавились предмети:чистописання, геометрія, географія.

Навчав усіх дітей священик і один вчитель. Урок розпочинався проказуванням молитви. Біля вчителя сидів чоловік із різкою в руках. Якщо учень не знав молитви - бив по долонях, якщо погано читав –бив по сідницях.

В 1913-1917 роках в селі була двохкласна школа, яка розміщувалась у хаті дяка. В одній половині навчалися діти всі разом , в другій половині жив дяк.Учнів було небагато. Вчив учнів один учитель без відповідної освіти. Основними предметами вважались: Закон  Божий, слов’янська мова, арифметика, російська мова.

У 1918 році школу перевели у попівську хату, яка мала 5 класних кімнат, в шостій  проживав сторож.

Учителював спочатку - Гончарук Микита Данилович,сам. А пізніше прислали ще два вчителі, які проживали в школі.

Один із них Процюк Антон Калістратович 1921 року народження. Почав працювати вчителем після закінчення десяти класів (йому було 17 років). Працював лише один рік. Сам із Бразилії.

З метою ліквідації неписьменності серед населення в 1920 році було організовано лікнеп.

Жителя села Каньовського Микиту призначили вчити молодих жінок грамоти. Жінки: Цюрупа Параска, Остапчук Дарія, Коваль Ярина, Зеленюк Зофія, Шпортак Галка ходили вчитися після роботи, дітей кидали на батьків.

Писали на дощечці грифлями,зошитів не було. Дощечку витирали клоччям з конопель.

До 1938 року в Печеськах було тільки 4 класи. До війни в середню школу ходили в Антонінах. Із Печеськ ходило кілька учнів:Зеленюк Іван, Ловецький Микола, Крисоватий Федір.За навчання потрібно було платити 300 карбованців.

Після закінчення війни в Печеськах працює вже семирічна школа. Директором був Іванюк, його дружина, Галина Онисівна, теж була вчителькою початкових класів. В школі навчалось біля 60 дітей. Вчителів було 6. Діти 5,6,7 і пізніше 8-класу навчались в попівській хаті. А початкові класи навчались у хаті репресованої Вишнівської Меланки. Хату розділили на дві половини. В одній навчались діти у дві зміни, в другій половині була шкільна майстерня. Вчителювали в початкових класах Мельник Марія Андріївна, Васюк Петро Семенович і вчитель з Кульчин  - Теслик Максим Іванович.

Семирічна школа   проіснувала до 1962 року. А з 1963 року –восьмирічна.

До 1953 року працював директором після Іванюка Андрій Панасович.

З 1953 по 1965 рік директором працювала Перемітчик Ганна Йосипівна

1966-1967 рр. -  Андрощук В.Г.,

1967-1968 рр. - Когут О.С.,

1969-1973 рр.- Мацюк І.Д.,

1974-1975 рр.-Корчак П.Г.

1976-1977 рр.-Кашуба Л.З.

1978-1980 рр. -Зеленюк А.А.

1980-1987 рр.-Сірий І.П.

1988-2000 рр.-Зеленюк А.А.

2000 р. - і по сьогодні -  Паращук Т.П.

В 60-70 роки в школі навчалось до 300 дітей. Педагогічний колектив вже нараховував 10 вчителів. Були в основному сільські вчителі, але ще й доїжджали із сусідніх сіл:Кульчин і Пилипів.

В 1973 році в Печеськах вже функціонувала девятирічна школа.

В 1969 році колгосп «Україна», який очолював Ковальчук Василь Миколайович, подарував дітям нове приміщення школи. З цього часу почався літопис сучасної Печеської , спочатку дев’ятирічної , а з 1988 року –середньої  школи.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.